Masna koža i akne

po strani
Resetujte filtere
Brend
Prikažite više
POSEBNA PONUDA
Prikažite više
my-skin-by-dr-kaliterna
0 proizvoda
Za izabrane kriterijume nisu pronađeni proizvodi!
Pročitajte

Masna koža i akne

Ukoliko ustanovite da posedujete masnu kožu neophodna će vam biti posebna nega i održavanje kako se stane takvog tipa kože ne bi pogoršalo. Uzroci nastanka mogu da budu različiti. Od načina života i ishrane, stresa, opšteg zdravstvenog stanja pa do genetske predispozicije i nepravilne nege. Masna koža praćena aknama javlja se u pubertetu i kod adolescenata mahom jer dolazi do različitih hormonskih promena koje često prate i mogu se prepoznati po promenama na koži lica  i tela. Još jedan od razloga zbog kog se masna koža javlja u mladosti je i taj što se lučenje sebuma kod ljudi smanjuje tokom godina.

Nega masnu kožu sa aknama

Masna koža i akne veoma šesto idu zajedno. Razlog tome je sama pozicija lojnih žlezda koje se nalaze uz koren dlake. Iako sebum koji se luči iz lojnih žlezda služi za zaštitu kože  prekomerno lučenje može da izazove začepljenje pora. U tom trenutku dolazi do upale kože i stvaranja akni ( bubuljica).

Simptomi masne kože uključuju:

∙ Sjajan i mastan izgled kože ( na jakom svetlu koža se presijava),

∙ Velike i uočljive pore na koži,

∙ Koža tela može da izgleda debelo, 

∙ Česta pojava akni i bubuljica.

Takođe postoji nekoliko vrsta i kategorija masne kože od onog tipa koji je jedva primetan do tipa masne kože koja se uočava na prvi pogled.

Najvažniji segment kada je u pitanju negovanje masne kože je čišćenje. Ukoliko pravilno i redovno čistite kožu lica i tela masna koža neće predstavljati nikakav problem.

Ukoliko je u pitanju lice, koje je češće izloženo ovom poremećaju, čišćenje se obavlja ujutru i uveče. Ukoliko je u pitanju masna koža tela, jednodnevno tuširanje biće sasvim dovoljno.

Posle temeljnog čišćenja na red dolazi nanošenje kreme za lice. Bilo da se radi o dnevnim ili noćnim kremama ili serumima za kožu lica trebali bi da budu laganiji i sa velikom moći hidratacije. Kozmetički preparati namenjeni za negu masne kože od supstanci bi trebali u svom sastavu da imaju, salicilnu, glikolnu ili hijaluronsku kiselinu koje izuzetno prijaju masnoj koži. Proizvodi na bazi prirodnih ulja takođe mogu imati blagotvorno dejstvo na masnu kožu sklonu aknama jer se njihovom upotrebom vraća balans lučenja sebuma.

Osim dnevne i noćne kreme za kožu kao i odgovarajućih losiona za negu masne kože od kozmetičkih preparata trebalo bi da u svom neseseru imate i:

∙ Sapun za masnu kožu,

∙ Piling za lice i telo,

∙ Gel za umivanje,

∙ Tonik za masnu kožu,

∙ Masku za masnu kožu,

∙ Puder za masnu kožu,

∙ Proizvodi za skidanje šminke.

Kada su u pitanju sapuni za masnu kožu kod njih svakako ne važi pravilo, što više pene, to bolje. Naprotiv, ukoliko imate masnu kožu i koristite sapun za čišćenje birajte one sapune na kojima je proizvođač označio da su za vaš tip kože. Masnoj koži prijaju sapuni na bazi prirodnih sastojaka jer oni nemaju agresivnih supstanci u svom sastavu. Birajte sapune čija je pH vrednost približna pH vrednosti kože jer oni neće narušiti ravnotežu.

Pilinge za lice i telo ne bi trebalo da se koriste više od dva puta nedeljno. Osim što čisti kožu pilingom se i fizički uklanjaju mrtve ćelije kože. Ukoliko planirate da koristite piling za lice ili piling za telo birajte proizvođače koji koriste prirodne sastojke. Piling možete da napravite i samo tako što ćete u istisnutu količinu gela za umivanje ili gela za tuširanje staviti malo mlevene kafe, soli ili kristal šećera.

Gelovi za umivanje su predviđeni za svakodnevno korišćenje. Ukoliko vam koža nije mnogo masna nemojte ih koristiti svaki dan, ali ukoliko imate nešto jače lučenje sebuma, svakodnevna upotreba je obavezna. Kada birate gelove za lice birajte one koji u sebi sadrže što više prirodnih sastojaka poput: ulja čajevca, kokosovo ulje, aloe vera, limunov sok, šea puter i slično. Gelovi imaju cilj da dubinski ukloni sve prljavštine, očisti pore i održi prirodnu ravnotežu masne kože.

Tonici za masnu kožu su svakako još jedno kozmetičko sredstvo iz palete kozmetičkih proizvoda koje morate da koristite ukoliko imate masnu kožu. Nakapaju  se u malim količinama na pamučni tufer i kružnim pokretima nanose na lice koje istovremeno i hidriraju i čiste. Ukoliko ste imali naporan dan koji je zahtevao šminku na vašem licu, nije loše da postupak na karaju dana ponovite nekoliko puta. Naročito treba obratiti pažnju na delove lica u T zoni (čelo, nos i brada). Tonici koji su na bazi alkohola nisu pogodni za masnu kožu jer će je u dužem vremenskom periodu korišćenja isušiti i napraviti veće probleme. Ukoliko imate akne po licu, nije loše da se čistim i tonikom natopljenim tuferima neko vreme sadržite na njima.

Maske za masnu kožu se češće nazivaju i maske za dubinsko čišćenje lica. One se upotrebljavaju prema potrebi i najbolje je konsultovati se sa dermatologom ili svojim kozmetičarom. To su maske čiju se sastav bazira na zelenoj glini, aktivnom uglju i sličnim supstancama. Na tržištu postoje i peel off maske za lice koje se sa lica skidaju u dva pokreta.

Kada kupujete puder obavezno obratite pažnju da li je pogodan i za upotrebu na masnim tipovima kože. Veoma često proizvođači naglase. Kupujte pudere u specijalizovanim radnjama, drogerijama ili apotekama gde ćete dobiti sve potrebne informacije.

I proizvodi za skidanje šminke moraju biti namenjeni i prilagođeni vašem tipu kože. Koža lica posle upotrebe bilo kog sredstva za skidanje šminke mora da bude glatka i sveža. Ukoliko se pojave bilo kakvi pokazatelji koje ukazuju na iritaciju kože, promenite kozmetički proizvod.